narożnik

Jak sprawić żeby kot zaczął chętniej korzystać z transportera?

Zapewne wielokrotnie napotkałeś sytuację, w której musiałeś przenieść kociaka w inne miejsce. Wizyty u rodziny, w lecznicy czy transport do hotelu, to tylko niektóre z takich sytuacji. Oczywiście najlepiej jest to zrobić korzystając z transportera. Co jednak zrobić jeśli kot nie chce do niego wejść?

ikona zegara
5 minut czytania
Zdjęcie kota w transporterze
Dlaczego posiadając kota warto zainwestować w transporter?

Transporter dla kota to niezbędne narzędzie, które zapewnia bezpieczne podróżowanie i komfort zwierzęcia. Bez odpowiedniego transportera podróż z kotem może być stresująca zarówno dla właściciela, jak i dla samego kota. Dlaczego ważne jest, aby posiadać odpowiedni transporter dla kota?

Po pierwsze, transporter zapewnia bezpieczeństwo kota podczas podróży. Podczas jazdy samochodem lub podróży pociągiem, kot może być narażony na różnego rodzaju wstrząsy i nagłe ruchy, które mogą go przestraszyć lub zranić. Odpowiedni transporter zapewnia stabilność i ochronę przed takimi sytuacjami.

Po drugie, transporter zapewnia prywatność i bezpieczeństwo dla kota. W przypadku podróży lub wizyt u lekarza weterynarii, kot może czuć się zestresowany lub zagrożony obcymi zapachami, dźwiękami lub innymi zwierzętami. Transporter zapewnia swoiste schronienie dla kota, gdzie może czuć się bezpiecznie i chronić się przed nieznajomymi bodźcami.

Na co zwrócić uwagę kupując transporter?

Wybór odpowiedniego transportera dla kota jest kluczowy dla zapewnienia mu komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru transportera dla kota:

  1. Rozmiar: Transporter powinien być odpowiedniego rozmiaru dla kota, aby mógł swobodnie się w nim poruszać. Kot powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby móc wygodnie leżeć, a nawet wstać i się obrócić. Niemniej jednak zbyt duży rozmiar może powodować ryzyko urazów np podczas gwałtownego hamowania.  Na rynku dostępne są transportery w rozmiarach od 1 do 3, gdzie 1 to rozmiar odpowiedni dla kota o wadze do 6kg, 2 będzie odpowiedzi dla dużego kociaka typu Maine Coon, a 3 będzie odpowiedni dla 2 kotów lub kotki z młodymi.

  2. Materiał: Wybierz transporter wykonany z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia materiału. To zapewni trwałość i higienę transporterowi. Zwróć uwagę na posiadane atesty.

  3. Wentylacja: Upewnij się, że transporter ma wystarczającą liczbę otworów wentylacyjnych. Dobre przepływy powietrza są ważne, aby zapobiec przegrzewaniu się kota podczas podróży.

  4. Bezpieczeństwo: Sprawdź, czy transporter ma odpowiednie zabezpieczenia, takie jak mocne zamki i zaczepy do szelek. Wygodnie jest jeśli obok bocznych drzwiczek, transporter jest wyposażony w dodatkowe drzwiczki otwierane z góry, znacznie to ułatwi wkładanie i wyjmowanie kota.

Zdjęcie kota w transporterze
Do transportera należy przygotować kota na długo wcześnie przed planowana podróżą!

Nawet najlepszy transporter na świecie nie będzie skuteczny, jeśli kot nie będzie chciał do niego wejść. Dlatego ważne jest, aby cierpliwie pracować nad oswojeniem kota z transporterem. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć pozytywne skojarzenia z transporterem

ikona transportera

Pozostawienie transportera w domu:

Umieść transporter w miejscu, w którym kot często przebywa, tak aby mógł się do niego przyzwyczaić. Możesz również zostawić otwarte drzwi transportera, aby kot mógł samodzielnie wejść do środka.

ikona kciuka w górę w dymku

Pozytywne skojarzenia

Włóż do transportera ulubiony kocyk lub/i zabawkę. Kiedy kot wejdzie do transportera, nagradzaj go smakołykami lub pieszczotami, aby wzmocnić pozytywne skojarzenia z tym miejscem.

ikona ryb

Smakołyki i zabawki

Użyj ulubionych smakołyków lub zabawek, aby zachęcić kota do wejścia do transportera. Umieść je wewnątrz, aby kot musiał wejść do środka, aby je zdobyć. Możesz też kończyć zabawę z w polowanie umieszczając "zdobycz" wewnątrz transportera.

Co zrobić w dniu podróży?
ikona transportera

Wygoda

Upewnij się, że transporter jest wygodny dla kota, wkładając do środka kocyk. Możesz również umieścić ulubioną zabawkę wewnątrz, aby kot czuł się bardziej komfortowo.

ikona tabletki

Środki uspojkajające

Jeśli kot reaguje strachem w obliczu podróży. na 1-2 h przed wyjściem podaj mu Zylkene

ikona spray

Feromony

Możesz użyć feromonów spryskując wnętrze transportera 15-20 min przed podróżą. pamiętaj aby nie robić tego w obecności kota. Dzięki temu łatwiej będzie mu się zrelaksować wewnątrz pojemnika.

ikona łapki w dymku

Spokojna atmosfera

Kontroluj swoje emocje. Stworzenie spokojnej atmosfery wokół kota podczas podróży może pomóc zmniejszyć stres.

Ikona niskiego ryzyka

Bezpieczeństwo

Sprawdź, czy transporter jest odpowiednio zabezpieczony, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu się podczas podróży. Jeśli stosujesz szelki upewnij się, że kot jest dobrze przypięty. Sprawdź czy transporter jest dobrze przypięty pasami bezpieczeństwa, aby uniknąć jego ruchów podczas jazdy.

Powrót do wszystkich porad