narożnik

Pozostawienie zwierzaka w hotelu lub pod opieką pet sittera

Urlop, wakacyjne podróże? To moment, na który my ludzie czekamy z utęsknieniem, ale czy Twój pupil także? Pośród zwierzaków, które świetnie znoszą ten czas są takie, które już widząc samochód lub będąc w nowym dla siebie miejscu prezentują zachowania unikowe albo wykazują pobudzenie psychoruchowe o różnym stopniu nasilenia np. ślinią się, drżą, szczekają.

ikona zegara
3 minuty czytania

Niniejsza broszura zwiera podstawowe wskazówki pomocne w tym, aby ten czas był jak najmniej uciążliwy dla Twojego czworonoga.

Zdjęcie psa w otwartej walizce

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się:

  • Jak Twój pupil znosi podróże?
  • Jak długo będzie trwać podróż?
  • Jak zareaguje na nowe miejsca i nieznajomych ludzi?
Pozostawienie zwierzaka w nowym miejscu

Jeśli Twój zwierzak źle znosi podróże, z trudem oswaja się z nowymi miejscami – lepiej pozostawić go w znajomym, przyjaznym otoczeniu. Masz do wyboru kilka opcji:

ikona relacji właściciela z psem i kotem

Opiekun zwierząt (pet sitter)

To wyszkolona osoba, która podczas nieobecności może wziąć zwierzę do siebie lub zająć się nim w Twoim domu. Decydując się na zatrudnienie opiekuna sprawdź jego kwalifikacje, poproś o referencje. Więcej o opiekunach zwierząt możesz znaleźć na stronie www.petsitter.pl. Koty trudniej znoszą zmiany otoczenia. W ich przypadku można skorzystać z pomocy znajomych osób, które kota nakarmią, sprzątną kuwetę, poświęcą czas na zabawę.

ikona budynku szpitala

Hotele dla zwierząt

To miejsca dostosowane do ich potrzeb, gdzie możesz pozostawić zwierzę na czas swojej nieobecności. Decydując się na to rozwiązanie odpowiednio się do tego przygotuj:

  • Wybór hotelu – poszukaj renomowanego i przyjaznego zwierzętom miejsca; zacznij odpowiednio wcześnie – często miejsca pobytu są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem.
  • Próbny pobyt – przed wyjazdem warto odwiedzić ze zwierzęciem nowe miejsce i pozostawić go na jakiś czas (kilka godzin, dzień lub noc), aby mogło poznać nowe dla niego otoczenie i ludzi. Poprawi to adaptację podczas właściwego pobytu.
ikona człowieka w relacji z psem

Kontrolowanie emocji

Pozostawiając pupila w nowym miejscu/pod opieką innych osób staraj się zachowywać spokojnie i naturalnie. Wspieraj psa, ale nadmiernie nie pocieszaj (unikaj mówienia „nie bój się”), bo to może upewnić go że jest się czego bać.

ikona tabletki

Stosowanie środków uspokajających

W przypadku, gdy Twój pupil źle znosi rozłąkę lub pobyt w nowym otoczeniu, czuje się niepewnie i reaguje zwiększoną bojaźliwością warto sięgnąć po preparaty łagodzące przejawy niepokoju, zmniejszające strach u psów i kotów. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpo-wiedni środek.

Ikona dbania o zdrowie pupila

Inne zalecenia

Jeśli Twój pupil przyjmuje leki/suplementy diety/ specjalistyczne karmy lecznicze koniecznie uprzedź o tym osoby odpowiedzialne za jego tymczasową opiekę. Ulubiona zabawka, gryzaki, czy też przedmiot pachnący opiekunem pozostawiony w legowisku mogą sprawić, że psiak poczuje się w nowym miejscu pewniej.

Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady u wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego
(np. www.behawioryscicoape.pl).