narożnik

Sam w domu

Opuszczasz dom... a Twój pies nieustannie szczeka, wyje...? Demoluje...?

Jak sobie z tym poradzić?

Psy, są zwierzętami społecznymi. Jeśli tylko jest to możliwe, wolą spędzać czas w naszym towarzystwie lub w towarzystwie innych futrzanych przyjaciół, a samotność często może być dla nich okresem wywołującym niepokój.

ikona zegara
5 minut czytania
zdjęcie leżącego psa

Zachowania jakie mogą towarzyszyć psom cierpiącym z powodu rozłąki z właścicielem.

ikona psa i zadrapań

Niszczenie przedmiotów, często osobistych rzeczy opiekunów np. butów, drapanie drzwi.

ikona szczekającego psa

Szczekanie, skomlenie zaczynające się przed wyjściem lub bezpośrednio po i utrzymujące się przez większość czasu, kiedy pies zostaje w domu sam

ikona idącego psa

Wędrowanie np. od okna do drzwi w poszukiwaniu właściciela.

ikona kupy i sików

Załatwianie się w różnych miejscach w domu.

ikona śliniącego się psa

Nadmierna nerwowość, ślinienie się.

Zachowania psów towarzyszące rozłące bywają uciążliwe dla otoczenia i są częstym powodem szukania pomocy u specjalisty. Psom, które pozostają same w domu mogą towarzyszyć różne stany emocjonalne. Oprócz lęku, depresji lub paniki może być to także frustracja czy też nuda. Brak możliwości realizacji przez psa ważnych dla niego potrzeb jak zabawa czy ruch fizyczny jest główną przyczyną frustracji lub nudy. W takich sytuacjach psy gdy są same w domu często niszczą różne przedmioty, co zwykle jest mylnie traktowane jako lęk separacyjny.

Ważne, abyś miał świadomość, że powyższe zachowania są poza kontrolą psa.

Co więcej, im silniejsze emocje przeżywa pies tym intensywniejsze są jego reakcje.

To, że pies nie radzi sobie z rozłąką wynika najczęściej z braku odpowiedniego przyzwyczajenia pupila do tego typu sytuacji w okresie socjalizacji. Problemy separacyjne mogą dotyczyć psów zarówno młodych jak i starszych. Dość często ujawniają się przy nagłej zmianie trybu życia opiekuna np. zmiana pracy.

Niniejszy poradnik zawiera podstawowe wskazówki pomocne w tym, aby rozłąka z opiekunem była jak najmniej uciążliwa dla Twojego czworonoga, Ciebie i sąsiadów.

ikona właściciela i psa na spacerze

SPACER Z PSEM

Przed swoim wyjściem z domu wyprowadź psa na dłuższy spacer ok. 30 minutowy. Staraj się urozmaicić go ulubionymi aktywnościami psa np. aportowaniem, ćwiczeniami z posłuszeństwa, zabawą z innym psem, ciąganiem szarpaka. Takie atrakcje pozytywnie wpłyną na poprawę psiego nastroju.

ikona człowieka wychodzącego z domu w którym zostaje pies

OPUSZCZENIE DOMU

Jeśli jest to możliwe, to Twoje wyjście z domu nie powinno nastąpić wcześniej niż po upływie 15 minut od powrotu ze spaceru. Jest to czas potrzebny na uspokojenie się psa, szczególnie jeśli podczas spaceru miała miejsce zabawa.

ikona człowieka w relacji z psem

KONTROLA EMOCJI I ZACHOWAŃ

Staraj się robić jak najmniejsze zamieszanie w związku z wyjściem. Nie żegnaj się, ani nie witaj się z psem zbyt wylewnie, wystarczy przyjazne ‘cześć☺’. Możesz pozostawić w legowisku psa jakiś element garderoby pachnący opiekunem.

ikona tabletki

STOSOWANIE ŚRODKÓW USPOKAJAJĄCYCH

Jeśli Twój pies źle znosi rozłąkę, łatwo ją przewiduje i towarzyszy temu niepokój lub obawa, to warto sięgnąć po preparaty łagodzące te przejawy, zmniejszające reakcję strachu. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

W długotrwających i mocno nasilonych problemach separacyjnych wprowadzenie terapii behawioralnej i/lub leków psychotropowych może być niezbędne.

ikona radia

WŁĄCZENIE RADIA LUB TV

Jeśli na co dzień słuchasz radia lub oglądasz telewizję możesz włączyć te urządzenia, aby zamaskować dźwięki dochodzące z zewnątrz. Nie rób tego przed samym wyjściem! Pies może skojarzyć fakt włączenia odbiornika z Twoim wyjściem, a nie jest to wskazane.

ikona relacji właściciela z psem i kotem

OPIEKUN ZWIERZĄT (PET SITTER)

To wyszkolona osoba, która podczas nieobecności może wziąć zwierzę do siebie lub zająć się nim w Twoim domu. Decydując się na zatrudnienie opiekuna sprawdź jego kwalifikacje, poproś o referencje. Więcej o opiekunach zwierząt możesz znaleźć na stronie www.petsitter.pl.

Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady u wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego
(np. www.behawioryscicoape.pl).

Zwróć uwagę na:
narożnik
Niszczenie przedmiotów podczas Twojej nieobecności
narożnik
Załatwianie się w domu, kiedy Ciebie nie ma
narożnik
Szczekanie lub wycie zgłaszane przez sasiadów