narożnik

Podróż samochodem

Pies nie chce wejść do samochodu? Ma mdłości, wymiotuje? Co możesz zrobić?

Jeśli Twój pies podczas jazdy autem źle się czuje to może oznaczać, że cierpi na chorobę lokomocyjną.
Takie psy są z reguły apatyczne, mało aktywne, mogą się ślinić, mieć nudności i wymioty nawet gdy są na czczo. Swoje złe samopoczucie zwierzęta bardzo często wiążą z samochodem, przez co nabierają silnej awersji do podróżowania nim. Aby temu zapobiec i pomóc zwierzęciu konieczne może być wdrożenie postępowania farmakologicznego.

Dlatego przed podróżą skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

ikona zegara
5 minut czytania

Innym problemem jaki może mieć Twój pupil to nadmierny strach.

Widok samochodu, obecność w nim, wywołuje u psa reakcję przejawiającą się pobudzeniem psychoruchowym i zachowaniem unikowym. Powinieneś mieć świadomość, że oba problemy mogą występować łącznie i wymagają Twojej interwencji.

Zdjęcie psa i kota w otwartym bagażniku samochodu

Przyzwyczajanie do samochodu

Im zwierzak jest młodszy, tym łatwiej przyzwyczajać go do jazdy samochodem. Najlepsze efekty są osiągane wtedy, gdy trening rozpoczyna się u szczeniąt w okresie socjalizacji (w czasie, gdy szczenię poznaje świat). Nieprawidłowa socjalizacja jest zasadniczą przyczyną małych zdolności adaptacyjnych czworonoga.
W kontakcie z nowym otoczeniem, nieznanymi osobami, dźwiękami, takie zwierzęta mogą reagować nadmierną bojaźliwością, pobudzeniem i czuć się niepewnie. Źródłem strachu przed podróżowaniem samochodem mogą być wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Może to także potęgować strach przed samochodem, szczególnie gdy wizytom lekarskim towarzyszy ból.

Przyzwyczajanie do jazdy samochodem należy przeprowadzać stopniowo, bez stresu i pośpiechu. Celem
jest zbudowanie u zwierzęcia pozytywnych skojarzeń. Początkowo pozwól psu zapoznać się z autem, niech
się upewni, że nic mu nie zagraża. W kolejnych etapach przyzwyczaj psa do dźwięku silnika (bez jazdy). Kiedy
psiak poczuje się swobodnie można rozpocząć krótkie–kilkuminutowe przejażdżki, stopniowo je wydłużając.
Ważne! Na każdym z etapów treningu chwal i nagradzaj psiaka pysznymi smakołykami. Każdą sesję warto
zakończyć ulubioną zabawą. Wzmocni to pozytywne skojarzenia.

Takie działania można również zastosować u psów dorosłych, które boją się jazdy samochodem. Proces
ten nazywany odwrażliwianiem należy przeprowadzać cierpliwie i z ostrożnością, tak aby nie wywołać reakcji strachu u psa. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego (w niektórych przypadkach może być to niezbędne).

zdjęcie kota w transporterze

Bezpieczeństwo

Podczas jazdy zwierzaki powinny być odpowiednio zabezpieczone. Duże psy najlepiej przewozić w bagażniku odpowiednio odgrodzonym od kabiny pasażerskiej (krata, siatka). Psy mniejszych ras, koty można przewozić na tylnej kanapie w transporterze lub przy użyciu specjalnych szelek/pasów.
W przypadku korzystania z transportera/kontenera konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie „treningu
klatkowego” (przyzwyczajanie zwierzaka do przebywania w klatce, transporterze lub kontenerze). Podczas jazdy nie otwieraj szeroko okien i nie pozwalaj psu wystawiać pyska, dzięki temu unikniesz problemów zdrowotnych takich jak zapalenia spojówek, uszu.

Co jeszcze możesz zrobić?
ikona psiej miski

Spacer i karmienie

Przed rozpoczęciem podróży nie karm psa, szczególnie jeśli cierpi na chorobę lokomocyjną. Wyprowadź go na dłuższy spacer. Pies przed podróżą powinien być wyciszony, dlatego unikaj pobudzających zabaw.

ikona auta

Styl jazdy

Agresywny styl jazdy nie sprzyja dobremu samopoczuciu zwierzęcia, szczególnie jeśli ma chorobę lokomocyjną. Unikaj nagłego hamowania, przyspieszania, gwałtownego wchodzenia w zakręty, jedź płynnie!

ikona zegara ze strzałkami wokół

Postoje

W przypadku dalekich tras postoje należy robić co 2-3 godziny. Pozwól psu napić się i załatwić potrzeby. Psa wyprowadzaj na smyczy i pamiętaj o zapewnieniu identyfikacji. Na obcym terenie pies nie ma orientacji i może łatwo się zgubić.

ikona termometr

Temperatura

Latem nie zostawiaj zwierząt w zamkniętym samochodzie! Mechanizm termoregulacji psów i kotów jest znacznie słabszy niż u ludzi, dlatego łatwo u nich o udar cieplny. Zapewnij dopływ powietrza, a temperaturę w samochodzie utrzymuj do 20°C. Użyj zasłon przeciwsłonecznych na szyby

ikona tabletki

Stosowanie środków uspokajających

Gdy Twój pies czuje się w samochodzie niepewnie, boi się warto sięgnąć po preparat Zylkène®. Dzięki właściwościom uspokajającym, łagodzi przejawy niepokoju.

Podawanie Zylkène® najlepiej rozpocząć na 1-2 czasami kilka dni przed planowaną podróżą. Czas podawania z wyprzedzeniem powinien być dostosowany do wrażliwości Twojego zwierzęcia – intensywności reakcji.

Zylkène® można stosować także podczas procesu przyzwyczajania i odwrażliwiania. Preparat pomoże obniżyć poziom strachu psa, przez co poprawi zdolności przystosowawcze w trakcie nauki bycia spokojnym podczas jazdy samochodem (odwrażliwianie).

Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady u wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego
(np. www.behawioryscicoape.pl).