narożnik

Przeprowadzka

Przeniesienie się do nowego domu to czas zmian dla nas ludzi i pupili. Ogólne zamieszanie, zniknięcie znajomych miejsc i zapachów mogą zaburzyć dotychczasową harmonię zwierząt oraz pewną stałość otoczenia. Destabilizacja życia codziennego jest źródłem niepokoju nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Konsekwencjami mogą być zaburzenia zachowania, a nawet problemy natury medycznej.

ikona zegara
5 minut czytania
Niniejsza broszura zawiera podstawowe wskazówki pomocne w tym, aby przeprowadzka była jak najmniej uciążliwa dla Twojego czworonoga i Ciebie.
Przed przeprowadzką
Ikona pudełka

Pakowanie

Kartony w których planujesz przewieźć rzeczy wstaw do mieszkania jeszcze przed przeprowadzką. Dzięki temu zwierzak będzie mieć czas oswoić się z nimi. Jeśli podczas pakowania zauważysz, że pies lub kot jest niespokojny, to na ten czas najlepiej odseparuj go od zamieszania w innym pomieszczeniu.

ikona człowieka i psa na spacerze

Poznanie nowego miejsca

Jeśli to możliwe, to przed przeprowadzką zabierz psa na spacer w okolice nowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu pies pozna otoczenie i zapachy. Gdy nie masz takiej możliwości, to przed wprowadzeniem psa do mieszkania dłużej pospaceruj z nim po okolicy.

ikona relacji właściciela z psem i kotem

Kont rolowanie emocji

Psy czy koty doskonale wyczuwają nastrój i emocje u swoich właścicieli, szczególnie te negatywne. Dlatego też postaraj się unikać okazywania zdenerwowania. Zachowanie spokoju podczas całego zamieszania związanego z przeprowadzką znacznie ułatwi im przyzwyczajenie się do nowego otoczenia.

ikona transportera

Transport

Zadbaj o to, aby dotarcie Twojego pupila do nowego miejsca zamieszkania było bezpieczne i możliwie komfortowe, przyjazne dla zwierzęcia. Koniecznie zerknij do naszego poradnika: "Podróże samochodem" oraz "Przyzwyczajanie kota do transportera"

ikona tabletki

Stosowanie środków uspokajających

W przypadku, gdy Twój pies lub kot źle znosi nowe sytuacje, reaguje zwiększoną bojaźliwością na zmiany zachodzące w jego najbliższym otoczeniu warto sięgnąć po suplementy zmniejszające przejawy niepokoju i strachu. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek.

ikona kości

Psie i kocie rzeczy

Wraz z przeprowadzką nie zmieniaj przedmiotów takich jak miski, legowisko, zabawki. Koniecznie zabierz je ze sobą z poprzedniego miejsca zamieszkania! Stanowią one źródło znajomego zapachu, co złagodzi niepokój i zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcesz je zmienić to poczekaj do momentu, aż zwierzak się zadomowi w nowym miejscu.

Zdarza się, że całkowita zmiana stylu życia zwierzęcia np. z kota wychodzącego na niewychodzącego, czy też z psa kanapowego na żyjącego na podwórku lub odwrotnie przyczynia się do kłopotów behawioralnych. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem dla zwierzęcia byłoby znalezienie innego domu, gdzie będzie miał warunki takie jak dotychczas.

Po przeprowadzce
ikona zegara ze strzałkami wokół

Rytm dnia

Im mniej zakłócamy codzienny rytm zwierzęcia tym lepiej. Dlatego zadbaj o utrzymanie przyzwyczajeń pupila jak regularne spacery, posiłki i zabawy. Pozwoli to zwierzęciu odzyskać tak ważną przewidywalność, przez co poczuje się pewniej i bezpieczniej.

ikona psa w domu

Zadomowienie się - psy

Przy pierwszej wizycie psa w nowym mieszkaniu wprowadź go na smyczy i oprowadź po pomieszczeniach. Pokaż mu miejsca do spania i jedzenia, pamiętając aby były tam rzeczy psu znane! Podczas pierwszych spacerów po nowej okolicy trzymaj psa na smyczy do momentu, aż poczuje się swobodnie i oswoi się. Jeśli przeprowadziłaś(eś) się z bloku do domu z ogrodem, to pamiętaj aby kontynuować spacery na zewnątrz. Dzięki temu zachowasz psie przyzwyczajenia i dasz możliwość spotykania innych ludzi i zwierząt.

ikona kota w domu

Zadomowienie się - koty

Koty mocno przywiązują się do otoczenia dlatego są bardzo wrażliwe na zmiany. Utrata stabilizacji środowiska bardzo często przejawia się u nich problemami behawioralnymi, takimi jak oddawanie moczu i/lub kału poza kuwetą - w niewłaściwych miejscach np. na łóżko, dywan. Zadbaj o komfort kota – wzbogać środowisko (drapaki, kryjówki, zabawki), zapewnij właściwą ilość kuwet (min. liczba kotów plus jeden). Skorzystanie z przedstawionych wskazówek zmniejszy ryzyko wystąpienia tych problemów.

ikona kota

Azyl i eksploracja

Przez pierwszy dzień pobytu w nowym domu umieść kota w osobnym i zacisznym pokoju wraz z kuwetą, legowiskiem, jedzeniem i wodą, miejscem do ukrycia się. Następnie pozwól kotu stopniowo zwiedzać nowe mieszkanie.

Znany zapach również pomoże poczuć się kotu bezpieczniej i pewniej. Miękką szmatką delikatnie poocieraj okolice pyszczka, następnie przetrzyj nią miejsca jak meble, ściany, framugi na wysokości kota. Dzięki temu rozprzestrzenisz zapach zwierzęcia po domu, co przyśpieszy jego oswojenie się z nowym miejscem. Możesz także użyć syntetycznych feromonów kocich w formie dyfuzora do stosowania w pomieszczeniach.

Nie wypuszczaj go na zewnątrz przez co najmniej dwa tygodnie, aby mógł oswoić się z nowym otoczeniem. Do czasu rozpoczęcia przechadzek kota na zewnątrz zadbaj o jego stymulację, zachęć do aktywności fizycznej (zabawy łowieckie). Uchroni to kota przed nudą i zmniejszy frustrację wywołaną ograniczeniem swobody poruszania się. Warto przegłodzić kota przez 12 godzin przed jego wypuszczeniem. Potrzeba zaspokojenia głodu będzie naturalnym powodem do powrotu do domu.

Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady u wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego
(np. www.behawioryscicoape.pl).